My MOTHER taught us to sell food in the market so we could pay for school. I would GET up at 4:30 A.M. and start selling bread and cheese before going to class. School cost $65. The AVERAGE SALARY was $125 a year, and with 10 kids, how are you going to pay for that?

Author - Dikembe Mutombo Subject - Travel


5 (1)
tuteeHUB earn credit +10 pts

Quotes are for personal, educational, and inspirational use only, with no warranties on originality or applicability; TuteeHUB disclaims liability for reliance on the content, and users must respect copyrights.

Report

Take Quiz To Earn Credits!

Turn Your Knowledge into Earnings.

tuteehub_quiz

Add Your Thought For The Quote


Tuteehub quotes
Future
Tuteehub quotes
Learning
Tuteehub quotes
Famous
Tuteehub quotes
Food
Tuteehub quotes
Mom

Let the most powerful wisdom quotes and sayings of our times guide your life! quotes has got them all listed out for you to explore. Simply,Choose a topic/author and get started on a self-paced journey of inner awakening inspired by great minds.

×

Error

Verify Now
×

Error

Verify Now